Сточарство је једна од две основне гране пољопривреде која се бави узгојем домаћих животиња у сврху добијања производа и сировина за људску употребу (храна, кожа, вуна, перје). Како се „стоком“ углавном сматрају говеда, овце, козе и свиње, сточарство у ужем смислу би означавало узгој ових животиња.
Говедарство је најважнија грана сточарства. Обухвата узгој говеда, бикова, јакова и зебуа.
Овчарство је грана сточарства која се бави узгојем оваца и њиховим искоришћавањем ради добијања вуне, млека и меса. У том погледу издаваја се узгајање јагњади ради меса и оваца ради вуне.
Најпољовнији терени за овчарство су пашњаци и ливаде, са доста извора питке воде.
Свињарство или свињогојство је грана сточарства која се бави узгојем свиња ради добијања меса, масти, коже, длаке и др. Најчешће је заступљено у областима интензивне пољопривреде, у приградским зонама и у близини центара прехрамбене индустрије.
Коњарство или коњогојство је грана сточарства која се бави узгојем коња.
Дели се на:
Најпољовнији услови за коњарство су на пашњацима и ливадама, као и сеоски предели са доста чистог ваздуха и пространстава. Након развоја моторног саобраћаја и механизације, коњарство постепено губи на значају.
Пчеларство (или апикултура, од латинске речи apis - пчела) је врста пољопривредног занимања које подразумева гајење и искоришћавање медоносне пчеле у кошницама за добијање директних или индиректних користи. Место где се узгајају пчеле назива се Пчелињак.
Директне користи од бављења пчеларством пчелар добија у следећим производима: мед, пчелињи восак, пчелињи отров (убод),матични млеч, цветни прах (полен, пелуд), прополис, као и ројеве и матице зарад репродукције у пчеларству.
Индиректна корист коју даје пчеларство опрашивањем пољопривредног биља, знатно је већа од директне, за око 100 до 150 пута, јер у природи око 80% биљака су ентомофилне (биљке које опрашују инсекти). Око 150 културних биљака на подручју Балканазахтева опрашивање помоћу пчела.
Живинарство или перадарство је грана сточарства која се бави узгојем ситне живине са циљем добијања меса, перја и јаја. У оквиру живинарства узгајају се:
Најповољнији услови за перадарство су у оквиру сеоских заједница где има доста хране и у приградским зонама.
Биљна производња обухвата производњу ратарских биљака, поврћа, воћа и винове лозе.
Ратарство је грана земљорадње која се бави узгојем и производњом биљака на ораницама.
Житарице су: пшеница, кукуруз, јечам, овас, раж
индустријске биљака - шећерне репе, соје, сунцокрета, уљане репице, лана, памука, конопље, дувана, зачинског и лековитог биља итд.
крмно биље - биљке за сточну исхрану (луцерка, зелене крмне махунарке, суданске траве и др.)
Повртарство је грана пољопривреде
која се бави узгојем повртарских биљака. Обухвата узгој на откривеном тлу (оранице) и заштићеном тлу — стакленици.
Најзаступљеније повртарске биљке су купус, кромпир, лук, краставац, шаргарепа, зелена салата, спанаћ и др.
Воћарство је грана земљорадње која се бави гајењем воћа. Развијено је у умереном и суптропоском појасу до 60° сгш и 45° јгш. Најразвијеније је у близини великих градова и индустријских центара.
Виноградарство је грана земљорадње која се бави узгојем винове лозе и производњом грожђа и вина. Најразвијеније је у суптропском појасу између 30° и 40° гш.
Пољопривредну производњу треба организовати тако да се најефикасније искористи:
земљиште
људска радна снага
сировине
механизација и сл.
да би се добило што више хране.
Планирање производње подразумева одабир врсте производа, сировина и материјала, површина земљишта, машина, радне снаге, смештајног простора, цене, прихода, расхода ...
пропрему за поизводњу (земљиште, сировине, материјал, смештајни простор ...)
контролу квалитета производа (током и после производње)
смештај и чување производа (силоси, магацини, хладњаче...)
продају производа (сортирање, паковање и транспорт до купца)
Људска популација свакодневно се увећава што условљава све већу производњу хране. Економичност у пољопривредној производњи постиже се применом савремених пољопривредних машина и мера заштите биљака.
Прикључне машине немају сопствени погон, намењене су за одређене послове у ратарској производњи а покрећу их радне односно вучне машине.
Комбинованим машинама се обавља више врста радова истовремено.
https://www.youtube.com/watch?v=HevDI16Pof8
Специјалне машине и уређаји намењени су посебним пословима и задацима у ратарској и сточарској производњи. То су транспортери (елеватори) за подизање кукуруза, машине за калемљење, млинови за сточну храну, транспортна средства за превоз (млека, сокова, вина у др.), инкубатори за пилиће, музилице за краве, системи за наводњавање и многе друге машине и уређаји.